Gaisa kondicionēšanas sistēma

Gaisa kondicionēšanas sistēma no Vianor

Gaisa kondicionētājs padara transportlīdzekli ērtāku un uzlabo drošību. Braukšanas komforts, gaisa temperatūra un mitrums ietekmē vadītāja braukšanu un vispārējo stāvokli. Gaisa kondicionētāja lietošana ikdienā ir vienkārša un ērta, taču, lai tas darbotos droši un efektīvi, tam nepieciešama regulāra apkope.

Kā darbojas gaisa kondicionētājs?

Gaisa kondicionētājs ir izstrādāts tā, lai samazinātu vai novērstu mitruma un siltuma ietekmi un vienlaikus attīrītu gaisu automašīnas salonā. Automašīnas gaisa kondicionēšana ir slēgta sistēma,kurā dzesētājs darbojas ar kompresora palīdzību, līdzīgi kā ledusskapī. Dzesēšanas sistēma pārvada siltumu no automašīnas iekšpuses kondensatorā, kur tas atdziest. Atdzisušais dzesētājs pēc tam tiek pārvadīts atpakaļ uz automašīnas iekšpusi iztvaicētājā, kas “izsūc” siltumu no automašīnā ieplūdušā gaisa. Uzsildītais dzesētājs turpina ciklu. Citiem vārdiem sakot, gaisa kondicionētājs nerada auksto gaisu, bet gan likvidē transportlīdzekļa iekštelpu gaisā esošo siltumu. Pati ierīce ir viegli lietojama. Termostats ir iestatīts vēlamajā temperatūrā, un ierīce šādu līmeni uzturēs.

Kāpēc gaisa kondicionētājam ir nepieciešama apkope?

Latvijas apstākļos slēgta sistēma nebūs pilnībā slēgta. Ik gadu 10–15% dzesējošās vielas izdalās pat no jaunākajiem gaisa kondicionētājiem. Tādēļ ieteicama ikgadēja gaisa kondicionētāja apkope. Viens no biežākajiem noplūdes iemesliem — gaisa kondicionētājs nav ticis pietiekami daudz izmantots. Blīvslēgu dēļ gaisa kondicionētājs jāizmanto vismaz reizi mēnesī, kas parasti nav iespējams Ziemeļvalstu apstākļos, kur temperatūra pusi gada ir zem nulles. Gaisa kondicionēšanas sistēma automātiski izslēdzas, kad temperatūra nokrītas līdz aptuveni 2–5 grādiem (atkarībā no ierīces). Ierīce satur gāzveida vielu, un, kad sistēmu neizmanto, blīvslēgi izžūst, tādējādi ļaujot gāzei lēni izplūst. Turklāt būtiskas temperatūras maiņas, vibrācija, dzinēja pārvietošana un bojājumi no negadījumiem var izraisīt to, ka dzesējošās vielas nepaliek sistēmā. Ja dzesētāja daudzums samazinās, kompresors darbojas ar lielāku frekvenci nekā parasti; tas palielina degvielas patēriņu. Slikti funkcionējoša sistēma dzinēja jaudu izmanto bez iemesla. Gaisa kondicionētāja apkopes veikšanai ir nepieciešama licence, tāpēc, lai veiktu šo darbu, apkopes personālam ir jābūt īpaši apmācītām.